Готови ли сме да защитим децата си!? Да допринесем за създаването на общество, в което няма насилие над тях!? Общество, в което се зачитат правата им и се чува гласът им?! Отговори на тези въпроси търси екипът на ЖС „Екатерина Каравелова” чрез прилагане на нов практически подход за засилване и приоритизиране на детското участие в превенцията срещу насилието над деца, чрез новият си проект „Свят, в който няма насилие над децата!”. Проектът е финансиран в рамките на програма INSPIRE и съфинансиран от Европейския съюз и Фондация „Работилница за граждански инициативи“. Реализира се в периода февруари 2025г. - януари 2026г.
Целта на проекта е да овласти организацията за реализиране на дейности по превенция на насилието над деца на регионално ниво, да подкрепи жертвите на насилие, като част от интегрираната система за закрила на детето, както и да повиши и укрепи капацитета на местните институции и организации, работещи в защита правата на децатаи тяхната закрила.
Основен фокус в изпълнението на проекта е детското участие чрез създаване на Младежкия превантивен център в областния град. В него 15 мотивирани младежи-доброволци на възраст между 12 и 18 години ще бъдат обучени за правата на децата, ще изградят умения за лидерство, както и за отстояване на права и позиции. Тяхна ще бъде ролята за провеждане на информационни кампании сред връстници, свързани с правата им и възможностите за търсене на помощ и подкрепа. По този начин на местно ниво ще се създадат условия за засилване на детското участие в подкрепа усилията на местните власти срещу насилието над деца и защита на правата им.
В рамките на проекта ще бъде извършен мониторинг върху спазването правата на децата на територията на област Силистра и дейността на институциите. Чрез анкетиране на специалисти, работещи по проблемите на децата, ще бъде анализирана информация във връзка със случаи на насилие над деца и деца в риск от насилие, наложени мерки за закрила, присъди срещу насилници, деца свидетели на насилие и др. Ще се извърши допитване и сред подрастващите, насочено към разбиране на правата им и тяхното спазване, трудности при защита и др., като в ролята на анкетьор ще е Младежкият превантивен център.
На основата на получените резултати и извършените анализи от мониторинговия доклад ще бъде разработена програма за обучение на повече от 50 специалисти, работещи по проблемите на децата /ОЗД, съд, прокуратура, полиция, общини, училище, социални услуги и др./, насочена към прилагане на ефективни подходи за защита правата на детето, неговите интереси и благосъстояние, за разпознаване, превенция и интервенция на насилието над деца.
Надграждане на междуинституционалното сътрудничество за повишаване качеството в защита правата на децата, подобряване разбирането на правата им от местни власти, родители, общности, както и овластяване на децата на Силистра по отношение на инициативи и дейности, свързани с превенция и интервенция на насилието над техни връстници, са сред стъпките, които следва да бъдат извървени по пътя на изграждане на свят, в който детските права и достойнство са гарантирани и защитени.
Този документ е създаден в рамките на проект „Свят в който няма насилие над децата!“, съфинансиран от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ).Изразените възгледи и мнения са единствено на автора (ите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз и ФРГИ. Нито Европейският съюз, нито ФРГИ могат да бъдат държани отговорни за тях.