Проект „ „Ние искаме шанс“,
финансиран по програма „СИЛНА“
Координационен механизъм за подкрепа на пострадалите от насилие, основано на пола, създават в Силистра. В основата на помощния орган ще бъде междуведомствена работна група от 15 професионалисти /представители на МВР, съд, прокуратура, социални институции, община/, която ще разработи процедури и принципи за работа с пострадали и извършители на домашно насилие, институционална рамка и компетенции на отделните институции за прилагане на законодателството, регулиращо проблема с домашното насилие у нас.
Изграждането на координационен механизъм е част от проект на ЖС „Екатерина Каравелова”-Силистра. Проектът „Ние искаме шанс” е по програма „Силна” 2024г., финансиран от Български фонд за жените. Отпуснатото финансиране за реализиране на предвидените дейности е 107 504 лв., а периода за реализацията на проекта е 22 месеца.
Разработката е насочена към превенция на насилието, основано на пола, повишаване обществената чувствителност , преодоляване на нагласите и стереотипите по отношение насилието в дома и извън него, както и повишаване капацитета на институциите, пряко ангажирани с проблема. Бенефециенти по проекта са институции, имащи отношение по проблема, свързан с полово базираното насилие, пострадали, извършители и лица, потенциални извършители на насилие.
В рамките на периода /м.януари 2025г. – м. октомври 2027г./ са предвидени дейности, свързани с повишаване на осведомеността по проблема „насилие, основано на пола” и активиране на общности за неговото минимизиране. Ще бъдат обучени 30 специалисти и представители на публични институции, ангажирани в борбата с насилието за оказване на своевременна, адекватна и професионална подкрепа на лица, жертви на насилие. По този начин авторите на проекта залагат върху подобряване на междуинституционалното сътрудничество, качеството на подкрепата, оказвана на жертвите, върху промяна на съществуващи нагласи и стереотипи по отношение на насилието у нас.
Създаването на координационен механизъм като ключов междуинституционален орган ще допринесе за по-широко обсъждане и разбиране на феномена „насилие. Чрез него ще се разработят конкретни насоки и правила за работа по случаите на насилие, основано на пола, ще се оптимизира процеса за подкрепа, ще се повиши ефективността при работа по случаи на насилие /както с пострадалите, така и с извършителите/.
В рамките на следващите месеци се предвижда пряка работа с извършители или лица в риск от извършване на насилие, основано на пола, от страна на обучени специалисти – психолог, социален работник. Извършителите ще бъдат включени в специализирана програма, която цели мотивация за промяна, справяне с личните травми и подобряване начина на живот – не само на извършителите, но и на семействата им.
Реализацията на проекта ще бъде съпътствана и от публични събития - кръгли маси, пресконференции, 16-дневна кампания за борба с насилието, с участието на жени, пострадали от насилие в дома, граждански организации, медии.
Настоящият проект е естествено продължение на мисията и дейността на най-голямата неправителствена организация на територията на област Силистра – „ЖС”Екатерина Каравелова”, която в продължение на 22 години работи в подкрепа на жени и деца, пострадали от насилие - подпомага развитието на гражданските и социалните права на жените, развива дейности за подобряване на законодателната рамка по проблема, защитава правата на децата, в съответствие с българското и международното законодателство, стимулира гражданската активност за решаване на значими регионални проблеми.
Последният реализиран проект по проблема „насилие” на ЖС „Екатерина Каравелова” е през 2022г.
В партньорство с ВТУ”Св.Св.Кирил и Методий” организацията проведе национално изследване на полово-ролевите стереотипи и взаимоотношения в семейството в България. Резултатите показват, че в най-голяма степен за насилие се възприема физическото посегателство, като останалото поведение, причиняващо болка и страдание, се подценява. Реалните стойности, свързани с проучването, сочат, че близо всеки пети у нас е склонен да бъде част от насилствени взаимоотношения като извършител или жертва.
Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Български фонд за жените в рамките на програма „Силна“ - феминистка солидарност за противодействие на полово-базираното насилие . Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Женско сдружение „Екатерина Каравелова” и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз, на Генералната дирекция „Правосъдие и потребители“ на Европейската комисия или на Европейската комисияи Оператора на програмата.